Interpretacja wizualna obrazów satelitarnych

Pobierz  ćwiczenie "Interpretacja wizualna obrazów satelitarnych"  do wykorzystania w trakcie zajęć w klasie. Wersję HTML znajdziesz tutaj.

Cele:

Zdjęcie satelitarne w barwach naturalnych to kombinacja kilku różnych kanałów spektralnych z zakresu światła widzialnego, dająca obraz zbliżony do tego, co mógłby zobaczyć pasażer samolotu patrząć w dół z jego pokładu.
Mozaika zdjęć satelitarnych (mozaika to przetworzona kompozycja zobrazowań z kilku różnych satelitów) wykorzystana w tym ćwiczeniu przedstawia Europę zarejestrowaną przez sensor do analiz roślinności znajdujący się na satelicie SPOT w 2002.

Komentarz dydaktyczny:

Rozwiązanie do ćwiczenia "Interpretacja wizualna obrazów satelitarnych"

  1. Opisz mozaikę zobrazowań satelitarnych dla Europy. Jakie wzory i struktury powierzchni (regiony przestrzenne) jesteś w stanie zauważyć? Możesz użyć dodatkowych źródeł np. map topograficznych, geologicznych, glebowych lub regionalnych materiałów planistycznych.
    • Odnieś się do atlasu szkolnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (str. 52/53) lub dowolnego szkolnego atlasu z mapą topograficzną Europy by zweryfikować wyniki.
  2. Główne barwy widoczne na obrazie (zielony, żółty i brązowy) przedstawiają różnego rodzaju typy pokrycia terenu. Jak powyższe barwy łączą się z takimi typami jak lasy, pastwiska itp. oraz gdzie na obrazie występują duże obszary mieszkalne?
    Barwa/wzór na obrazie Typ pokrycia terenu
    Czarne i niebieskie obszary Zbiorniki wodne, ocean
    Białe obszary Pokrywa śnieżna, lodowce
    Czerwone obszary Obszary antropogeniczne
    Jasno zielone obszary Łąki i uprawy
    Średnio i ciemno zielone obszary Lasy liściaste i iglaste
    Czerwone i brązowe obszary Kamienie i góry bez pokrywy roślinnej
    Brązowe i żółte obszary Obszary bez pokrywy roślinnej, pustynie
    Turkusowe obszary Słone jeziora (w Tunezji, Algerii i Turcji)
  3. Mozaika to obraz stworzony z zobrazowań z różnych satelit. Jak myślisz, w jakiej porze roku (wiosna, lato, jesień, zima) zostały pozyskane te zobrazowania? Odpowiedź uzasadnij.
    • Zobrazowania zostały pozyskane od czerwca do września 2002.
    • Praktycznie nie występuje pokrywa śnieżna poza małymi obszarami w Alpach, Norwegii i na Islandii (lodowce), co wskazuje na lato.
    • Duże obszary Europy i Północnej Afryki są silnie zielone, co wskazuje na liczne i bogate występowanie roślinności, zwłaszcza w północnych częściach Europy.
  4. Weź kalkę lub przezroczystą folię i przykryj nią obraz. Uzyj taśmy klejącej lub zszywek by zapobiec przesuwaniu się kalki. Obrysuj linię brzegową kontynentu oraz zaznacz charakterystyczne punkty na lądzie.

    a. Z pomocą atlasu nanieś granice polityczne poszczególnych krajów. Omów w klasie dlaczego niektóre granice polityczne pokrywają się z ukształtowaniem terenu, a niektóre nie.

    Satellite image mosaic of Europe
    Mozaika zobrazowań satelitarnych dla Europy, zobrazowanie ze SPOT Vegetation z 2002.
    Źródło: Beckel 2007

    b. Z pomocą atlasu obrysuj najważniejsze formy ukształtowania terenu.

    • Odnieś się do atlasu szkolnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (str. 52/53) lub dowolnego szkolnego atlasu z mapą topograficzną Europy by zweryfikować wyniki.


Pobierz  ćwiczenie "Interpretacja wizualna obrazów satelitarnych"  do wykorzystania w trakcie zajęć w klasie. Wersję HTML znajdziesz tutaj.