Ćwiczenie:
- Opisz mozaikę zobrazowań satelitarnych dla Europy. Jakie wzory i struktury powierzchni (regiony przestrzenne) jesteś w stanie zauważyć? Możesz użyć dodatkowych źródeł np. map topograficznych, geologicznych, glebowych lub regionalnych materiałów planistycznych.
- Główne barwy widoczne na obrazie (zielony, żółty i brązowy) przedstawiają różnego rodzaju typy pokrycia terenu. Jak powyższe barwy łączą się z takimi typami jak lasy, pastwiska itp. oraz gdzie na obrazie występują duże obszary mieszkalne?
- Mozaika to obraz stworzony z zobrazowań z różnych satelit. Jak myślisz, w jakiej porze roku (wiosna, lato, jesień, zima) zostały pozyskane te zobrazowania? Odpowiedź uzasadnij.
- Weź kalkę lub przezroczystą folię i przykryj nią obraz. Uzyj taśmy klejącej lub zszywek by zapobiec przesuwaniu się kalki. Obrysuj linię brzegową kontynentu oraz zaznacz charakterystyczne punkty na lądzie.
a. Z pomocą atlasu nanieś granice polityczne poszczególnych krajów. Omów w klasie dlaczego niektóre granice polityczne pokrywają się z ukształtowaniem terenu, a niektóre nie.
b. Z pomocą atlasu obrysuj najważniejsze formy ukształtowania terenu.