3. Rozdzielczości

Rozdzielczość przestrzenna

Sensory na satelitach przechowują informacje o obiektach pod postacią siatki. Dane cyfrowe pozyskiwane są z badanego obszaru jako oddzielne punkty obrazu tzw. piksele. Piksel to najmniejsza rozróżnialna jednostka przestrzenna na zdjęciu cyfrowym.

Rozmiar piksela zależny jest od rodzaju sensora i determinuje on rozdzielczość obrazu. Miarą rozdzielczości jest długość boku piksela. Im większa rozdzielczość i im lepsza jest siatka, tym więcej obiektów da się rozróżnić na powierzchni Ziemi.

Rozdzielczości współczesnych satelit wahają się od kilku centymetrów (wykorzystywane np. przez wojsko) do kilku kilometrów. Rozdzielczości:

  • Niska rozdzielczość: piksel większy niż 30 m
  • Średnia rozdzielczość: piksel 2 - 30 m
  • Wysoka rozdzielczość: piksel mniejszy niż 2 m
Niska rozdzielczość
Zobrazowanie niskorozdzielcze - Zachodnia Europa - METEOSAT (1km).
Źródło: Copyright 2005 EUMETSAT


Satelity różnego rodzaju są tworzone i wystrzeliwane w zależności od ich zastosowań i orbity, na której się będą znajdować.

  • Niska rozdzielczość zazwyczaj zbiega się z częstszym czasem rewizyty. Oznacza to, że w krótszych odstępach czasu (dla METEOSAT-8 wynosi on 15 min) satelita obrazuje ten sam obszar. Satelity "niskorozdzielcze" wykorzystywane są do wykonywania zobrazowań dużych obszarów, w skali globalnej dostarczając odpowiedzi na zapytania tyczące się klimatu, na przykład o budżet radiacyjny Ziemi lub w monitorowaniu pogody. Innymi zastosowaniami jest między innymi obserwacja użytkowania powierzchni Ziemi, oceanów oraz ich pokrywy lodowej, a także temperatury powierzchniowej.
  • Satelity średniorozdzielcze takie jak LANDSAT 7 stosowane są w globalnej obserwacji powierzchni Ziemi. Lasy tropikalne i proces ich wylesiania są obecnie obserwowane dzięki satelicie LANDSAT od ponad 30 lat.
  • Dane wysokorozdzielcze stosuje się głównie do obserwacji małych obszarów powierzchni Ziemi. Dopiero niedawno dane tego typu stały się dostępne zarówno komercyjnie jak i dla osób prywatnych. Przykładami satelit, które je pozyskują są IKONOS lub QuickBird. Pochodzące z nich dane znajdują liczne zastosowania w kartowaniu topograficznym i tematycznym np. użytkowania terenu, roślinności, w planowaniu przestrzennym, dużych projketach itp. Informacje tego typu mogą być też "zamówione" z wyprzedzeniem, ponieważ obrócenie sensorów na satelicie może skócić okres rewizyty dla danego punktu i zobrazować dany obszar wcześniej (Albertz 2007, Löffler et al. 2005).
Rozdzielczość przestrzenna
Rozdzielczość przestrzenna.
Źródło: Satellite Imaging Corporation