2. Satelity

Aktywne i pasywne sensory satelitarne

Satelity obserwacyjne Ziemi można podzielić również ze względu na stosowane sensory. Ogółem, istnieją sensory pasywne rejestrujące promieniowanie świetlne i termalne oraz sensory aktywne wykorzystujące własne źródło promieniowania.

Czujniki aktywne (np. radary czy skanery laserowe) emitują sztuczne promieniowanie w celu monitorowania powierzchni Ziemi lub warunków atmosferycznych. Radary są przyrządami obrazującymi, podczas gdy altimetry (wysokościomierze) i skaterometry są instrumentami, z których nie uzyskuje się obrazu. Radar to słowo utworzone z pierwszych liter angielskiego terminu Radio Detection and Ranging, oznaczającego wykrywanie i wyznaczanie odległości za pomocą fal radiowych. Satelity radarowe wysyłają krótkie impulsy promieniowania elektromagnetycznego w zakresie mikrofal, dlatego odbierany sygnał nie jest zależny od światła słonecznego i nie jest zakłócany przez występowanie chmur, kurzu, mgły, wiatru i złych warunków pogodowych. Aktywne czujniki mierzą impulsy radarowe odbite od podłoża, analizują intensywność sygnału w celu uzyskania informacji o strukturze powierzchni Ziemi, a także określają czas pomiędzy emisją impulsu i jego powrotem. Wyniki pomiarów mogą być wykorzystywane do pomiaru odległości od powierzchni Ziemi. W zależności od misji satelitarnej, podejmowane są różne działania i procedury, polegające na przetwarzaniu sygnałów w rzeczywiste informacje.

Zalety i wady aktywnych sensorów:

Zalety Wady
Niezależne od warunków pogodowych: sztuczne promieniowanie mikrofalowe przenika przez chmury, deszcz i śnieg. Zazwyczaj niska moc impulsu: wpływ innych źródeł promieniowania i zakłócenia nimi spowodowane.
Niezależne od światła słonecznego: mogą pracować w dzień i w nocy.  
Przenikanie przez roślinność i glebę: uzyskiwanie informacji na temat powierzchni od milimetra do metra głębokości. Sygnał radarowy nie pozyskuje charakterystyk spektralnych.
Uzyskiwanie informacji o zawartości wilgoci w glebie. Skomplikowane, kosztowne analizy.
Różne zastosowania: oceanografia, hydrologia, geologia, glacjologia, rolnictwo i leśnictwo.

ERS-2 jest przykładem europejskiego satelity, który został wystrzelony w 1995 roku z z francuskiego regionu Kourou, rakietą ARIANE 4. ERS-2 znajduje się na orbicie polarnej na wysokości 785 km i porusza się z prędkością 7,5 km na godzinę, obrazując pasmo powierzchni Ziemi o szerokości 100 km.



Żeby wyświetlić ten element potrzebujesz oprogramowania Flash-Player w wersji 8 lub wyższej.

Aktywne sensory.

Żeby wyświetlić ten element potrzebujesz oprogramowania Flash-Player w wersji 8 lub wyższej.

Pasywne sensory.

Sensory pasywne rejestrują promieniowanie słoneczne (odbite od powierzchni ziemi) w widzialnym i podczerwonym zakresie widma elektromagnetycznego. Nie emitują własnego promieniowania, lecz wykorzystują jego naturalne źródła tj. promieniowanie pochodzące ze Słońca i promieniowanie cieplne powierzchni Ziemi. Większość czujników pasywnych wykorzystuje do obrazowania skaner. Przykładem może być LANDSAT, który wyposażony w spektrometry mierzy sygnały spektralne w wielu pasmach jednocześnie, tworząc tzw. obrazy wielokanałowe. Umożliwia to liczne analizy i interpretacje uzyskanych zdjęć, zobaczyć Understanding Spectra from the Earth.