1. Bitki Durumunun Gözlenmesi

Hastalık ve zararlılarla savaşmak

Bitkilerin besin noksanlığı veya susuzluk sebebiyle girdikleri stresin yanında, uzaktan algılama ayrıca olası bir böcek, mantar veya bakteri salgınına karşı önlem almak için de bilgi verebilir. Zirai bilgi birikimi ve uzaktan algılama verilerinin birleştirilmesi ile bitkilere zarar verebilecek bir hastalık veya böcek tehtidine karşı henüz erken aşamada iken gereken müdahaleyi yapmak için zaman yaratılabilir.

Zoom Sign
Water content of crop fields with thermal imaging
Mississippi Nehri delta haritası. Böcek saldırısına en açık bölgelerin saptanması..
Kaynak: Environmental Health Perspectives, Volume 108 (3), March 2000

Üstteki, pamuk tarlasına ait multispektral görüntüde iyi koşullar sayesinde diğerlerinden daha hızlı büyüyen bitkiler görünüyor. Bu bitkiler (kırmızı görünenler) bu durumda böcekler ve hastalıklar için en olası hedef durumundalar. Bu bilgi sayesinde böcek ilacının sadece kırmızı bölgelere uygulanması ile, hem mücadele masrafını azaltıp hem de en önemlisi, doğaya verdiğimiz böcek ilacını da önemli ölçüde azaltmış oluruz.

Ayrıca stres altındaki bitkilerin tanımlanmasında kullanılan metod ile böceklerin ve hastalıkların sebep olduğu zararları da belirlemek mümkündür. Bu tarz atakların semptomları genellikle bitkideki klorofil sayısının azalması şeklinde olur ki daha önce görüdüğümüz üzere uzaktan algılama ilebitkilerdeki klorofil yoğunluğu değişimini gözlemleyebiliriz.

Soru: Yukarıdaki görüntüdeki desenlere bakın. Bazı pamuk bitkilerinin neden diğerlerinden daha hızlı büyüdüğünü açıklayabilir misiniz?

Cevap

 

Zoom Sign
Moth larvae on leaves
Kelebek larvası yaprakları yiyor. Zarar uzaktan algılama ile, toplam alandaki yaprak eksilmesinin bulunmasıyla hesaplanabilir.
Kaynak: Mel Evans, Associated Press

Klorofil kaybına ek olarak, böcek ve hastalıklar yaprağın tamamının kaybına sebep olabilir. Bu toplam yaprak alanının düşmesine, böylece bitkinin fotosentez yapma kapasitesinin düşmesine yol açar. Gruplanmış bitkilerde Yaprak Alan İndeksi (Leaf Area Index,LAI) hesaplanabildiği için olası bir böcek saldırısını (fotoğrafta görülen güveler gibi) erkenden farkedip çiftçileri bu konuda önlem almaları için uyarabilmek mümkündür.

Uzaktan algılama bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu gübreleri ve ilaçları tanımlayarak bu kimyasalların kullanımını düşürmek konusunda yardımcı olur. Daha fazla bilgi için Hassas Tarım.

Uzaktan algılama bize insan gözüyle görülemeyen, spektrumun kızılötesi bölgesinden veri sağlar. Bu verinin, klorofillerin özel olarak enerji tuttuğu bölge olan görünür bölgeden aldığımız verilerle olan kombinasyonu, strese girmiş bitkilerin belirtileri gözle görülür olmadan önce tanımlanmasına olanak sağlar. Erken uyarı çiftçilere çabuk tepki vermeleri ve önlem alarak verim kaybının önüne geçmeleri için bir fırsat sağlar.