Вегетационен индекс

Спектрална отражателна характеристика

Вегетационният индекс обикновено се изчислява, за да може да се определи по-добре жизнеността и фотосинтезата на растенията. Интересното тук е характерното повдигане на отражателната крива на растителността от видимата към инфрачервената област на електромагнитния спектър. Ниската отражателна способност на растителността в червената област е последвана от рязко повдигане на кривата към висока отражателна способност в близко инфрачервената област. Това рязко повишаване на отражателната способност е известно като червен ръб (виж фигурата).

Най-простият вегетационен индекс е т.нар. дробен вегетационен индекс Ratio-Vegetation-Index (RVI):

RVI= NIR / Red

Колкото по-голямо е горното съотношение, толкова по-голям е процентът на здравата растителност.

NDVI в Европа
NDVI на Европа.
Източник: DLR

Нормализиран разликов вегетационен индекс

Нормализираният разликов вегетационен индекс (NDVI)най-често се проявява и свързва данните от близката инфрачервена област с данните от червената спектрална област. Той е стандартизиран и стойностите му са между -1 (липса на каквато и да е растителност) и +1 (обилна растителност). Разликите в осветеността и влиянието на пригодността на земята могат да се компенсират:

NDVI = (NIR - Red) / (NIR + Red)

Индекса NDVI е свързан с много свойства на растенията. Той се използва, за да се определи здравния статус на растенията, да се изобразят фенологичните промени, да се оцени зелената биомаса и добива от посевите и други приложения. Повече информация ще намерите в модула Дистанционни изследвания и геоинформация в земеделието.

За изобразяването на този елемент Ви е необходим Flash-Player от Version 8 или по-висока.

NDVI в Европа.
Източник: DLR