Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (1/2)

Zoom Sign
Where am I?
Neredeyim?
Kaynak: French, 1996

Kesinliğe ihtiyaç

Herhangi bir uzaktan algılama verisi alındığında, o an için bu verinin nereyi temsil ettiği ile ilgili bir bilgi yoktur. Uydu görüntülerindeki her pikselin, gerçekte nereyi temsil ettiğini bulmak için bu görüntülere coğrafi düzeltme yapılması gerekir. Uydu sensörlerinin mekansal çözünürlüklerindeki sürekli gelişme sonucunda mekansal kesinlik de aynı oranda artmaktadır. IKONOS ve QuickBird gibi optik uydular metre-altı çözünürlüğe sahip olup birkaç santimetreye kadar coğrafi olarak düzeltilmeleri gerekir. Bazı radar sensörleri daha iyi çözünürlük sağlayabilir, bu durumda kesinliğin milimetre düzeyine kadar inmesi beklenir.

Küresel Navigasyon Uydu Sistemi                                                (Global Navigation Satellite Systems , GNSS)

Küresel Navigasyon Uydu Sistemi, dünya çevresindeki yörüngelerde dolaşan birçok uydudan, uydulardan sinyalleri alan yer istasyonlarından ve üretilmiş bilgileri kullanan kullanıcılardan oluşur.

Zoom Sign
GNSS
GNSS için kullanılan uydular.
Kaynak: ESA

En popüler GNSS sistemi Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaratılan Küresel Konumlama Sistemi'dir. (Global Positioning System, GPS). Ek olarak Ruslara ait GNSS olan GLObal NAvigation Satellite System (GLONASS) ve Avrupa Birliği ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen Galileo sistemleri mevcuttur. Galileo projesinin 2013te kullanılabilir olması beklenmektedir.