2. Ürün Verim Tahmini

Sadece uzaktan algılama verileri kullanarak verim tahmini yapmak (1/2)

Genelde uzaktan algılama verilerinin yardımı ile yapılan verim tahminlerinde iki yol vardır. Birincisi sadece uzaktan algılama verilerini kullanırken, ikincisi, bitki büyümesini simüle eden ve ürünlerin tarladaki durumunu tahmin eden diğer tarzdaki verilerin kullanıldığı modelleri de içerir.

Sağda iki adet, sahte renk kombinasyonu ile (yakın-kızılötesi, kırmızı ve yeşil bantlar sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi olarak kullanılmış) oluşturulmuş Polonya sınırına yakındaki bir alan olan Saxony, Almanya'ya ait görüntü bulunuyor. Görüntüler SPOT2 ve SPOT5 uydularına ait olup Mayıs ve Ağustos 2005 çekilmişler. Görüntünün üstündeki tarihlere tıklayarak tarihler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Mayısta çekilen fotoğrafta çok daha fazla kırmızı olduğunu göreceksiniz. Yüksek yakın-kızılötesi yansıması genellikle bitki örtüsünü iler bağdaştırılır çünkü bitkiler yüksek miktarda yakın-kızılötesi radyasyon yansıtırlar. Diğer tarafta, ağustosta çekilen görüntüde kırmzı alanların daha az olduğu görülecektir. Bunun beklenen sebebi, mayıs ayında birçok bitkinin büyüme evresinde olması, ağustos ayında ise bitkilerin ya yeni çıkmaya başladığı ya da artık yaşlılık dönemlerine girmiş olmalarıdır. Bu zaman diliminde bitki bütün enerjisini ürün vermek için kullanırken yeşil aksamında bir gelişim olmaz. Sonuç olarak klorofiller ve hücre yapıları bozulmaya ve yaprakları da insan gözüne sarı veya kahverengi görünmeye başlar. Yakın-kızılötesi yansıması da hücre bozulması ile birlikte düşüşe geçer. Cam göbeği renkteki alanlar bitki örtüsünden yoksun olduğu için yakın-kızılötesi yansımaları düşük olan bölgeleri gösteriyor. Cam göbeği rengi mavi ve yeşil rengin kombinasyonudur. Bunun anlamı boş alanlar benzer yeşil ve kırmızı yansımaya sahip olduğundan görünenler çıplak topraktır.

Berzdorf gölü yakınlarından alınmış bir SPOT görüntüsü  (Mayıs 2005)
Kaynak: Satellite Imaging Corporation and SPOT Image Corporation

Soru: Çok az da olsa, bazı alanlar ağustosta kırmızı iken mayısta cam göbeği renginde. Sizce bunun sebebi nedir?

Cevap